Java JSF Plugin Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu makalede netbeans üzerinde web projeleri geliştirmek için gerekli olan bir plugin in kurulumunu anlatacağız.

Normal şartlarda oracle sitesinden netbeans in en güncel sürümünü indirdiğimize bu plugin kurulu gelir ancak linux mint ya da ubuntu üzerinde olduğu gibi bir repository den indirme işlemi yaptıysak bu plugin i elle yüklememiz gerekecektir.

Vakit kaybetmeden anlatalım :)

Öncelikle netbeans i açıyoruz ve üst menüden Tools > Plugins seçeneğine tıklıyoruzKarşımıza böyle bir pencere açılacaktır.Bu pencereden Settings tabına tıklıyoruzBu sekmede sol taraftaki tabloda üç seçenek olması gerekiyor (Daha fazlası olabilir ama aşağıda saydıklarım mutlaka olmalı)

1-Certified Plugins
2-Netbeans Distribution
3-Plugin Portal


Bu üç seceneğin yanında tik olduğundan emin olduktan sonra Available Plugins sekmesine geçiyoruz ve burada "Check For Newest" butonuna tıklayarak eksik pluginlerimizi aratıyoruz.


Arama işlemi bitince arama çubuğuna Java EE Base yazıp çıkan sonucun yanına tik atarak yüklüyoruzYükleme işlemi bitince Netbeans i tekrar başlatmamız gerekecek.  Artık yeni proje oluşturmaya hazırız New Project kısmından Java Web i seçerek programlamaya başlayabilirsiniz iyi çalışmalar ....

 

-